صادرات به عمان؛ چرا و چگونه؟

صادرات به عمان؛ چرا و چگونه؟

دسترسی به آبهای آزاد، فاصله نزدیک با بنادر مهم ایرانی و ثبات اقتصادی باعث شده تا صادرات به عمان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تجار ایرانی باشد.

اقتصاد عمان به روایت آمار 

برای آنکه بتوانیم گام‌های تجارت با عمان را به درستی برداریم، باید ابتدا شناخت جامعی در خصوص اقتصاد آن داشته باشیم. اقتصاد آن به صورت کلی متاثیر از سوخت‌های فسیلی خصوصا نفت است. اما میزان آن به اندازه سایر کشورهای همسایه خود و کشورهای عربی خلیج فارس نیست. کشاورزی و معادن در کنار صنعت ماهیگیری از جمله موراد دیگری هستند که اقتصاد عمان بیشتر بر آنها تکیه دارد. ما در جدول زیر سعی کرده‌ایم مهم‌ترین اطلاعات مربوط به شاخص‌های اقتصاد این کشور را در سال 2019 به روایت سازمان‌های مهم بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان بین‌المللی کار و سازمان تجارت جهانی بررسی کنیم. 

شاخص‌های اقتصادی-2019توضیحات
تولید ناخالص داخلی 3.7 درصد
نرخ تورم حدود یک درصد
میزان بیکاری 3 درصد
میزان سرمایه‌گذاری خارجی 3 میلیارد دلار 
میزان ذخایر ارزی15 میلیارد دلار
سهم بخش‌های مختلف از GDPکشاورزی (1.4)، صنعت (6.9)، خدمات (37) میلیارد دلار
مهم‌ترین محصولات معدنیمس، نقره، سنگ آهک و طلا
مهم‌ترین محصولات صنعتی کابل، ورق فلزی، روغن نباتی، گازهای صنعتی و لوله
مهم‌ترین محصولات کشاورزیانگور، انار، انبه، خرما، موز، نارگیل و صیفی‌جات
میزان تجارت خارجی56 میلیارد دلار

لیست مهم‌ترین کالاهای وارداتی عمان 

همسایه جنوبی ایران به لحاظ صنعتی چندان قوی نبوده و به همین دلیل بخش قابل‌توجهی از کالاهای وارداتی آن را قطعات و ماشین‌آلات صنعتی تشکیل می‌دهند. با این حال، عمان برخی نیازهای وارداتی دیگر نیز دارد. ما براساس آمارهای سازمان تجارت جهانی مهم‌ترین لیست کالاهای وارداتی عمان در چند سال اخیر را به ترتیب فهرست کرده‌ایم. 

  • 1: ماشین‌آلات، وسایل مکانیکی، دیگ‌های بخار و قطعات آنها
  • 2: سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ، روغن‌های معدنی، قیر، محصولات معدنی مختلف.
  • 3: محصولات فولادی و آهن 
  • 4: پلاستیک و محصولات مختلف پلاستیکی 
  • 5: محصولات لبنی، تخم‌ پرندگان، عسل، گوشت 
  • 6: تجهیزات و وسایل برقی، وسایل صوتی و تصویری و لوازم جانبی آنها
  • 7: مروارید، انواع مختلف سنگ‌های قیمتی و معدنی، فلزات گران‌بها، جواهرات و سکه
  • 8: مواد شیمیایی آلی
  • 9: کشتی، قایق و سازه‌های شناور 
  • 10: صنایع دستی و انواع مبلمان 

بهترین صادرات به عمان چیست؟

در بخش‌های قبل اشاره کردیم که بیشترین میزان واردات کشور عمان به کدام گروه‌های کالایی اختصاص دارد. با این حال، آن آمار بیشتر مربوط به آمار تجارت عمان با کل جهان بود. در اینجا قصد داریم تا به این سوالات پاسخ دهیم که لیست بهترین کالاها برای صادرات به این کشور چیست و هر ساله چه کالاهایی بیشتر صادر می‌شود. برای اطلاع از این کالاها ابتدا بد نیست نگاهی به آمارهای بین‌المللی مانند سازمان تجارت جهانی بیندازیم. سپس در بخش بعدی آمارهای ارائه شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران را نیز بررسی می‌کنیم. جدول زیر لیست چند گروه کالایی مهم در سال 2018 را نشان می‌دهد که توسط عمان از ایران وارد شده است. 

عنوان کالاارزش دلاری-میلیون دلار
آهن و فولاد427 
سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ، محصولات روغنی63
حیوانات زنده 47
غلات11
انواع سبزیجات خوراکی و سیب زمینی 5
میوه و مرکبات، آجیل، خربزه و هندوانه5
انواع نمک، گوگرد، خاک، سنگ آهک، گچ، سیمان3
توتون و تنباکو 1
محصولات دریایی ماهی، صدف و سایر آبزیان1
محصولات سرامیکی1

علاوه بر آمارهای بین‌المللی، آمارهای رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز تا حدودی مشابه با جدول فوق است. براساس آمارهای گمرک عمده محصولات صادراتی ایران به عمان به چندین بخش کلی تقسیم می‌شود. در بخشی از آنها مواد غذایی و کشاورزی وجود دارد. از جمله این محصولات می‌توان به انواع مختلف سبزیجات و میوه‌ها مانند سبزی خوراکی، کیوی، کاهو، گل کلم، هندوانه، لیمو، بادمجان، چغندر و برخی محصولات دیگر اشاره کرد. اما دسته دیگر از محصولات مربوط به محصولات آهنی و فولاد است. در این خصوص انواع میلگردهای آهنی و فرآورده‌های مختلف آهن از جمله محصولات مهمی هستند که به عمان صادرات می‌شوند. در کنار آن، صادرات مصالح ساختمانی نیز از جمله محصولاتی دیگری هستند که پتانسیل خوبی برای صادرات به این کشور دارند. محصولاتی مانند انواع سنگ‌ها، گچ و سیمان و مواردی از این قبیل در این دسته جای می‌گیرند. مبلمان، صنایع دستی و لوازم خانگی از جمله محصولات صادراتی دیگر به عمان به شمار می‌روند. 

پاسخی بگذارید

بستن منو